Skip to main content

Všetky cicavce majú endokanabinoidný systém (ECS). ECS plní celú radu dôležitých funkcií vrátane spúšťania množstva fyziologických a psychologických zmien, ktoré sú potrebné k harmonizácii neustále sa premieňajúceho vnútorného a vonkajšieho prostredia. V priebehu života ECS potrebným spôsobom reaguje na poranenia a zápaly. Je súčasťou ochranných mechanizmov namierených proti najrôznejším nádorom, neurologickým ochoreniam a poškodenia nervov. Môže zmierniť zmeny spojené so starnutím.

ECS bol vedecky identifikovaný v roku 1990, jeho základ spočíva vo výskume konope (Cannabis), po ktorej je systém pomenovaný.

ECS je biologický regulačný mechanizmus, ktorý pracuje na princípe podobne ako zámok a kľúč. ECS disponuje nielen preventívnymi a ochrannými mechanizmami, ale tiež harmonizuje a posiluje náš nervový systém a imunitný systém, spúšťa kontrolu bolesti a tlmí zápaly. ECS iniciuje neurogenézu (tvorbu nových neurónových buniek), čo je nevyhnutné pre zotavovanie po poškodení mozgu a kľúčové pre ochranu nervových buniek a zlepšenie pamäti. ECS posilňuje našu schopnosť prijímať nové perspektívy a skúsenosti.

V určitých bunkových membránach po celom ľudskom tele sa nachádza značné množstvo kanabinoidných receptorov. Tieto receptory je možné aktivovať uvoľnením vlastných endokanabinoidov (Anandamid) alebo prijatím exokanabinoidov napr. rastlinného pôvodu, ako je napríklad Kanabidiol (CBD) (link na článok o CBD). Dvomi najbežnejšími kanabinoidnými receptormi sú receptory CB1 a CB2.

Endokanabinoidný systém, schéma

Endokanabinoidné receptory ovplyvňujú, upravujú alebo riadia fungovanie každej bunky, tkaniny, žľazy, orgánu a sústavy, v ktorých sa vyskytujú.

One Comment

Zanechať odpoveď