Skip to main content

História konope siaha až do rokov prilibližne 7000 p.n.l. Bežne si ľudia vyrábali oblečenie, laná, plachty. Na Slovensku má konope tak isto bohatú históriu. Na žatve pracovala kedysi celá obec. Najväčší pokles nastal po prohibícii kedy vláda klasifikovala všetky odrody konope (20 000) ako drogu – teda marihuanu. Do roku 2008 nebolo pestovanie skoro vôbec možné až kým schválili novelu zákona, ktorá povoľuje pestovanie technického konope do 0,2% THC. Ako ďalší štart rozmachu využívania konope na Slovensku môžeme považovať novelu zákona, ktorá vyradila CBD zo zoznamu omamných a psychotropných látok –  1.5.2021.

 Aj keď nemáme presný dátum odkedy ľudia konope využívajú, za prelom sa považuje zmena spôsobu obživy z loveckého na poľnohospodársky, vytváranie trvalých sídiel s rastúcou koncentráciou obyvateľstva. Nález z obdobia 10 000 p.n.l. (prehistorické nálezisko Jang-ming-šan), keramika s odtlačkami šnúrky hovorí o vedomostiach ľudí spracovávať konopné vlákna. Táto schopnosť sa postupne rozšírila medzi zvyšok populácie a výroba lán, sietí a textílií sa zaradila do modernej doby k tradičným remeslám, ktorým sa ľud venoval. Prvý európsky konopný nález sa datuje do obdobia 7 000 p.n.l., kde našli vo fínskej provincii Tavasia konopný peľ. Konopné tkaniny, laná, semená sa našli aj na mnohých ďalších miestach v Európe.

 Ľudia sa konopné  vlákna naučili získavať zo stonky už v dávnych dobách. Dokázali z nich vyrábať laná, hrubé siete, vrecia, ale aj tie najjemnejšie a súčasne pevné a odolné látky. Konopné lykové vlákna stáli za radou civilizačných objavov. Ako plachty na lodiach slúžili Féničanom a Krištofovi Kolumbovi pri brázdení oceánov. V Číne v roku 114 n.l. cisársky úradník Cchaj Luna len 10 rokov pred svojou smrťou vyrobil pomocou starých konopných handier a morušovej kôry neprekonateľne kvalitný a lacný papier. Ten podporil kultúrny vzostup, šírenie a uchovávanie informácií z celej Číny a postupne aj Ázie, Arábie, Európy  a Ameriky. Starovekí Číňania sa však spoliehali na silu tejto rastliny omnoho častejšie, než iba v prípadoch s využitím vlákna. Spotrebovali každú jej časť: korene a listy v medicíne,stonku na textil, povrazy a papier, semená na jedlo a olej. Číňania sa naučili zo semien lisovať cenný olej technikou používanou ešte v 20. storočí. Lisované semená produkujú 20% až 30 % oleja. Ten sa používal ako potravina, tiež do lámp na svietenie, do farieb, k výrobe mydla, atď.

 Konope našlo svoje uplatnenie najmä v moreplavbe. Žiadne iné vlákno nedokázalo odolať sile vody a vetra tak dobre, ako konopné. Používali sa konopné plachty, laná, rybárske siete a dokonca sa aj konopným vláknom upchávali diery v lodi. Konopné vlákno totiž dokáže nasávať extrémne množstvo vody. Preto si ho aj v dnešnej dobe podobne ako ľan obľúbili inštalatéri. Španielsky, britský či holandský zlatý vek priamo súvisí s rozvojom a spracovaním konope v týchto krajinách. 

V Amerike došlo k najväčšiemu rozmachu konope v rokoch 1840 až 1860 spolu s nárastom americkej námornej flotily. Kľúčovými boli pri práci na konopných poliach a pri jeho spracovaní otroci. V tej dobe sa úspešná prevádzka konopnej plantáže nezaobišla bez lacnej sily otrokov. Bieli nemali záujem o túto veľmi  namáhavú prácu. Prehra Juhu v občianskej vojne a zrušenie otroctva na konci roku 1865 viedlo k ústupu amerického konopárstva. 

Na Slovensku sa konope pestovalo najneskôr od mladšej doby železnej teda od 5. storočia p.n.l. a používalo sa najmä na výrobu lán, sietí a látok. V stredoveku sa pestovalo viac ako ľan, ktorý patril skôr do podhorských oblastí. Konope bolo najrozšírenejšie na Záhorí, v Podunajskej nížine a na Podkarpatskej Rusi. Na žatve pracovala celá komunita(obec). Konope je stále prítomné v našich slovenských ľudových piesňach akou je napr. “ Močila konope močila…“.

4 000 p.n.l.: osídlie  Pan-p’o

Konope bolo v Číne považované za jednu z “piatich obilnín” a bolo pestované ako hlavná plodina.

 2737 p.n.l.: Pen Ts’ao Ching

Najskorší záznam o marihuane ako o liečive. V tomto čase cisár Shen-Nung uznal jeho liečebné vlastnosti pri viac ako 100 ochoreniach, napr. dna, reumatizmus a malária.

 2000-1400 p.n.l.: Scytiáni

Nomádske indoeurópske národy používali marihuany v parných kúpeľoch a tiež pálili semená kanabisu pri pohrebných rituáloch.

2000-1000 p.n.l: Atharva Vedas

Marihuana bola v týchto hinduistických nábožných textoch opísaná ako “zdroj šťastia”, “darcu radosti” a “nositeľ slobody”.

V tej dobe sa marihuana fajčila pri každodenných bohoslužbách a náboženských rituáloch.

 2000-1000 p.n.l.: Ajurvédska medicína

Otvorené náboženské užívanie kanabisu umožňovalo prieskum medicínskych prínosov. Počas tohto obdobia sa používal na liečbu rôznych chorôb, ako je epilepsia, besnota, úzkosť a bronchitída.

 1550 p.n.l.: Ebers Papyrus

Egyptský lekársky papyrus medicínskych znalostí komentuje, že lekárska marihuana dokáže liečiť zápaly.

Leave a Reply